Home page > Aktuality > Capricorn 2018

Capricorn 2018

40 vojáků ze 44. lehkého motorizovaného praporu se účastnilo mezinárodního cvičení Capricorn 2018, které od 4. do 16. března proběho v rakouských Alpách. Jednalo se o mezinárodní cvičení pěších jednotek v horském terénu, což znamená od 1000 m.n.m výše.

Cílem tohoto mezinárodního cvičení bylo ujednotit činnosti a taktiku jednotek při boji v horském terénu v rámci Evropské unie.

Cvičení Capricorn 2018, které se odehrávalo v rakouských Alpách v okolí obce Hochfilzen v Tyrolsku se zúčastnilo na 550 cvičících z Rakouska, Německa, USA, Slovinska, Polska, Bulharska, Belgie a České republiky

Cvičení Capricorn, při kterém vedli výcvik rakouští a němečtí instruktoři, probíhalo především na sněhu a ledu. Ikdyž párkrát i zapršelo.

Výcvik byl rozdělen do tří bloků. V prvním blok se zabýval střeleckou přípravou, kde naši vojáci provedli bojové střelby družstev a nacvičovali například střelbu z převýšení, zavěšeni za horolezeckou výstroj.

Ve druhém bloku probíhal výcvik v tzv. Mobility. Jednalo se nejen o přesuny na lyžích a sněžnicích, ale i o střelbu z nich, přesuny za využití rakouské a německé horské techniky jako jsou například sněžné skůtry, nebo pásová vozidla Hägglund. Nechyběly ani aeromobilní operace. Naši vojáci si vyzkoušeli i přepravu materiálu do těžko přístupných míst za pomoci tažných zvířat. V jejich případě koní a mul. Součástí "Mobility byla také záchrana osob za využití horolezecké techniky a výcvik v lavinovém nebezpečí. Toto všechno bylo završeno přesunem na zhruba 10 km s převýšením 800 metrů a plněním úkolů, které korespondovaly se všemi tématy bloku.

Třetí blok se zabýval přežitím v tísni v horském terénu. První mrazivou noc přečkali vojáci ještě ve stanech, ale druhou noc již nocovali ve sněhových záhrabech. Není určitě nutno dodávat, že veškerá činnost probíhala pod taktickým námětem.

Výcvik přijel shlédnout i rakouský spolkový prezident Alexander Van der Bellen a rakouský ministr obrany Mario Kunasek. Z Armády České republiky cvičení navštívil generálmajor Ján Gurník, velitel 4. brigády rychlého nasazení plukovník Roman Náhončík a zástupce velitele 44. lehkého motorizovaného praporu major Přemysl Tuček.

Fotogalerie

Nahoru