Další z našich vojáků úspěšně dokončil kurz Komando

Zástupci Velitelství výcviku - Vojenské akademie a hosté ceremoniálu, který se konal při příležitosti ukončení kurzu
  • 19.6.2019
  • Jiří Vild

V pátek 14. června proběhlo slavnostní vyřazení z kurzu Komando v kryptě pravoslavného chrámu sv. Cyrila a Metoděje v Resslově ulici v Praze, kde je umístěn Národní památník hrdinů Heydrichiády. Mezi těmi, kdo úspěšně absolvovali kurz Komando je příslušník našeho praporu por. Bc. P. H. Stává se tak v pořadí šestým vojákem z našich řad, který obdržel certifikát kurzu Komando.

Kurz byl slavnostně zahájen 18. května ve srubovém táboře Vojenského výcvikového prostoru Březina výcvikové základny Vojenské akademie Vyškov. Velitelství výcviku Vojenské akademie je zároveň garantem toho kurzu.

Kurz zahájilo 25 vojáků a úspěšně dokončilo 16. Početně nejsilnější zastoupení měli příslušníci 4. brigády rychlého nasazení a 7. mechanizované brigády Hranice. Dále pak to byli příslušníci Univerzity obrany Brno, 102. průzkumného praporu Prostějov, 31. pluku radiační, chemické a biologické ochrany Liberec, 14. pluku logistické podpory Pardubice  a 151. ženijního praporu Bechyně.

Kurz Komando je bezesporu nejnáročnější kurz, který Armáda České republiky pro své vojáky pořádá. Trvá celý měsíc a navazuje na tradici Úderného kurzu organizovaného za 2. světové války kapitánem Josefem Otiskem pro příslušníky Československé smíšené brigády ve Velké Británii. Tímto kurzem prošlo mnoho vybraných československých dobrovolníků a to včetně rotmistra Jana Kubiše a rotmistra Jozefa Gabčíka. Současný kurz Komando byl založen v roce 2005 tehdy velitelem 4. brigády rychlého nasazení, dnes náčelníkem generálního štábu AČR generálporučíkem Alešem Opatou.

Kurz Komando je elitní, bojový kurz, zaměřený na velitele malých jednotek. Probíhá v  situacích a činnostech, které se blíží reálným bojovým podmínkám. Frekventanti kurzu jsou vystaveni fyzické  zátěži, stresu, spánkovému deficitu a celkovému vyčerpání přičemž chyby jsou trestány. Na začátku kurzu každý z účastníků obdrží bílý návlek na helmu označený pořadovým číslem. Frekventanti kurzu tak ztrácejí svou identitu. Nenosí ani svou hodnost, jméno, funkci, ani příslušnost k druhu vojska. Všichni jsou si rovni.

Kurz Komando se v současné době organizuje dvakrát ročně. Kurzu předchází výběrové řízení, které trvá 12 dní. Už pouhé zvládnutí tohoto řízení vyžaduje vysokou fyzickou i psychickou připravenost a odolnost. Proto ti, kteří jím úspěšně projdou, mají velkou šanci samotný kurz zvládnout. Smyslem výběrového řízení je prověřit, zda uchazeč má předpoklady kurz zvládnout. „Úmrtnost“  při výběrovém řízení bývá vysoká.

Kurz je rozdělen na dvě části. První část trvá 5 dní a obsahuje teorii, jako je např. plánovací proces, ženijní příprava apod. Druhá část trvá 33 dní a obsahuje již praktickou část  (např.  bojové drily, intenzivní taktické přesuny se zátěží, různé nácviky a provádění léček a přepadů, ostré trhání, házení ručního granátu, bojové ostré střelby pod taktickým námětem (těm vojáci důvěrně říkají „bosky“), aeromobilní operace (vrtulníkové výsadky) a překonávání vodních překážek.

Podplukovník generálního štábu Ing. Milan Zvirinský, velitel 44. lehkého motorizovaného praporu v Jindřichově Hradci, byl přítomen slavnostnímu vyřazení v kryptě a poté řekl: „Jsem hrdý na to, že mezi úspěšnými absolventy tohoto elitního kurzu jsem viděl stát i příslušníka našeho praporu.“

npor. Mgr. Drahomír Frühbauer

Fotogalerie