Home page > Aktuality > 44. lehký motorizovaný prapor si připomněl Den ozbrojených sil a 26 let od založení 4. brigády rychlého nasazení.

44. lehký motorizovaný prapor si připomněl Den ozbrojených sil a 26 let od založení 4. brigády rychlého nasazení.

V pátek 3. července na nástupišti jindřichohradeckého praporu proběhl slavnostní nástup, jehož se zúčastnili pan poslanec Jan Bartošek, starosta Města Jindřichův Hradec, zástupce velitele 4. brigády rychlého nasazení plukovník Jan Štěpánek a také ženy-dobrovolnice, které šily roušky pro vojáky v době boje proti COVID-19.

Slavnostní nástup začal příchodem bojového praporu a hlášením veliteli útvaru ppl. gšt. Milanu Zvirinskému. Z řečníků promluvil pan poslanec Bartošek, který ocenil spolehlivost našich vojáků v době koronarové krize. Také promluvil nový pan starosta Mlčoch. Ten ve svém projevu vyjádřil úctu a respekt vůči vojákům. Přítomnost posádky vnímá jednoznačně kladně. Vojáci jsou nedílnou součástí historie města už od dob středověku.

Nakonec promluvil velitel útvaru pplk. Zvirinský, který řekl: „Jako brigáda jsme předurčeni k plnění bojových i nebojových úkolů při vojenském i nevojenském ohrožení České republiky. Své kvality prokázala v zahraničních operacích v Bosně, Albánii, Makedonii, Kosovu, Kuvajtu, Iráku, Mali, Afgnánistánu a v Pobaltských republikách jako jsou Litva a Lotyšsko. K dnešnímu dni brigáda vyslala své vojáky na 32 zahraničních operací. Tři-a-třicátá právě začíná. Jedná se o 5. ÚU eFP Lotyšsko, jehož jádro tvoří minometná četa z našeho praporu.“

Součástí nástupu bylo také i udílení medailí a čestných odznaků, které osobně předal pan poslanec, starosta Jindřichova Hradce a zástupce velitele 4. brigády rychlého nasazení. Celkem bylo dekorováno 51 vojáků.

Velitel praporu také uvítal nové příslušníky praporu a na konec osobně poděkoval ženám-dobrovolnicím, které praporu darovaly vlastnoručně vyrobené roušky. Pozvání přijaly zástupkyně facebookové skupiny RouškyLidem pí. Natálie Severová a Irena Dandová. Dále to byly pí. Vlasta Škardová a Marie Pavouková a pí. Marie Eiblová a Jana Špinrová. Jsou to ženy, které darovaly našim vojákům skutečně velký počet roušek. Každá (byť malá) podpora ze strany obyvatel je pro vojáky povzbuzením a posilou pro jejich další službu vlasti. Proto všem ostatním dobrovolníkům a dobrovolnicím za podporu našeho praporu velice děkujeme.
 

 

Fotogalerie

Nahoru