Rozhovor s účastníkem Warrior Leader Course

Rotný Šimek s velitelem 7th Army Noncommissioned Officer Academy CSM Jeffersonem při předání ocenení „Awarded for Exellence“ za výtečné splnění ústní zkoušky.
  • 1.4.2015
  • Anonym

V září loňského roku se rtn. Vladimír Šimek z mechanizované roty našeho praporu zúčastnil Warrior Leader Course v Německu a vrchní praporčík 44.lmopr prap. Petr Altman mu položil několik otázek.

A.: V době od 22. září do 16. října 2014 jste byl vyslán na Warrior Leader Course, pořádaný 7th Army Noncommissioned Officer Academy v Německu. …Než jste odjel do kurzu, věděl jste, do čeho jdete?

Š.: O tomto kurzu jsem se dopředu nedozvěděl mnoho informací, protože nikdo nebyl schopen dát jakékoliv informace kromě data, času a místa odjezdu a ujištění, že se jedná o kurz mezinárodní s většinovou přítomností poddůstojníků z dalších armád NATO.

A.: Jakou jste měl cestu, jak to vypadalo po příjezdu…, a ještě jedna otázka, byl jste tam jediný Čech?

Š.: Odjel jsem tedy časně ráno dvaadvacátého spolu s dalšími čtyřmi vojáky AČR na zkušenou do Německa na Americkou základnu. Po dlouhé cestě jsme konečně dorazili na místo. Již u brány mi bylo jasné, že jedinými cizinci tu budeme my, příslušníci české armády. Dohromady se kurzu zúčastnilo zhruba 340 vojáků z US Army a nás pět.

Ihned po příjezdu jsme šli na inprocessing – vážení, měření, fasování ložního prádla, uvedení do ubytovny a až na pokoj, kontrola materiálu (pro nás trochu jednoduší, protože nemáme stejné výstrojní součástky jako US Army). Následoval oběd a školení o bezpečnostních opatřeních, pravidlech a chodu akademie a dalších důležitých věcech. Od úterka už začala výuka….

A.: A to mne zajímá především…

Š.: Každý den jsme vstávali v pět hodin, po rozcvičce snídaně a nejpozději od devíti jsme začínali s výukou na učebnách, pokud bylo téma, které bylo možno si vyzkoušet v praxi, šli jsme ven procvičovat.

Témata byla: vedení družstva a čety v kasárnách,bojové drilly, zdraví a tělocvik, historie armády a poddůstojnické akademie, topografie, taktika družstva, zahraniční operace, personnel recovery, bojové rozkazy a hlášení, CLS trénink, vyžadování palebné, podpůrné a logistické podpory, vojenská kancelářská práce (vyplňování a používání základních 10ti formulářů), řešení etických problémů, kulturní dopady a rozdíly, vojenské soudnictví, tresty a disciplína, prevence proti sebevraždám, problémy sexuálního obtěžování, pořadová příprava, provádění pohovorů s vojáky, praktické provedení vlastní prezentace a vedení učební hodiny.

A.: To byl docela nabitý program…

Š.: Bylo toho tolik, že jsem si ani neuvědomoval, jak ten čas letí. Hlavně jsem si musel vytvořit vlastní slovníček o zhruba 1000 slovech, které jsem předtím neznal a po výuce se je učil. Šlo většinou o vojenskou terminologii. Co se angličtiny týče, mé jazykové schopnosti, které jsem nabyl v civilním zaměstnání, jsou z oblasti pohostinství, takže první týden to pro mě bylo poněkud náročné, než jsem si angličtinu naposlouchal a doučil nová slovíčka. I potom jsem trávil každý den minimálně dvě hodiny nad anglickým slovníkem a jen pro jistotu jsem si překládal pasáže, ve kterých jsem si nebyl jist. Nevím, kde se stala chyba, ale vinou systému jsme byli my, čeští vojáci, odstřihnuti od internetu na učebnách. Trochu ponižující, ale co, poradil jsem si. Jinak, samozřejmě, jsme nemohli opustit akademii, kromě čtyř hodin v neděli, kdy jsme měli vycházku.

Třetí týden od pátku do neděle probíhalo komplexní cvičení, kde jsme zúročili naše vědomosti a schopnosti. Já nabit šesti roky zkušeností jsem s tímto zaměstnáním neměl sebemenší potíže. Jinak jsem během kurzu absolvoval asi patnáct postupových zkoušek s celkovým skóre 92,2 bodů ze 100.

Kurz jsem si velmi užil, a kdybych měl volné víkendy, klidně bych tam vydržel i několik měsíců. Těším se, jak nabyté vědomosti budu moci aplikovat ve vojenském životě a výcviku v AČR.

A.: Díky za vyčerpávající odpověď. Chtěl byste ještě něco dodat?

Š.: Rád bych touto cestou poděkoval veliteli útvaru pplk. Štěpánkovi za tuto příležitost a jako vyjádření díků jsem přivezl dvě ocenění. „Awarded For Excelence“ za výtečné splnění hodinové ústní zkoušky, kde byl průřez ze všech probíraných témat, a „Commandant Inspection Awardee“ na kterou nominovali instruktoři vojáky, kteří plnili své povinnosti bezezbytku a s prospěchem nad 90 bodů.

Rotného  Vladimíra Šimka zpovídal vrchní praporčík 44.lmopr prap. Petr Altman.

Rotný Šimek s velitelem 7th Army Noncommissioned Officer Academy CSM Jeffersonem při předání ocenení „Awarded for Exellence“ za výtečné splnění ústní zkoušky.

 Rotný Šimek s velitelem 7th Army Noncommissioned Officer Academy CSM Jeffersonem při předání ocenení „Awarded for Exellence“ za výtečné splnění ústní zkoušky.