Byla to náročná „řidičská“

dsc_6129.jpg
  • 24.10.2019
  • Jiří Vild

Ve středu 16. října proběhl speciální výcvik v navádění bojové techniky na železniční vagóny vojenské techniky, kterého se zúčastnili vybraní řidiči a návodčí.

 

Vagónování vojenské techniky je jednou z dovedností, kterou musí osádky vozidel bezchybně zvládnout. Prakticky se jedná o najíždění auty na předem připravené vagóny, jejich bezpečné uvázání a sjetí zpět na rampu. Tato dovednost patří k nejsložitějším úkolům přepravy vojsk po železnici. Vyžaduje vysokou kázeň, soustředění, bezchybnou organizaci a přesné dodržování stanovených zásad. Osádky vozidel tak měly příležitost ověřit si, jak dobře znají a ovládají svá auta a jak dobře umí při najíždění jeden druhého navádět.

Vojáci si vyzkoušeli navádění techniky na železniční vagóny jak podélně, tak i čelně. Pracovní skupina si vyzkoušela, jak správně upevnit Tatru T 815 (tzv. šestikolku), pancéřové vozidlo LOV IVECO a terénní vozidlo LRD 110 Defender. O úspěchu bezpečného a správného najetí vozidla na vagón rozhodovaly doslova centimetry! Na vzdory nepřízni počasí, celé cvičení proběhlo dobře a plynule.

Fotogalerie