Den válečných veteránů v Jindřichově Hradci

cestnastrazupamatniku75.pesihopluku.jpg
  • 11.11.2019
  • Jiří Vild

Dne 11. listopadu 2019 v 11:00 proběhl u památníku na Městském hřbitově v Jindřichově Hradci pietní akt k uctění památky válečných veteránů. Jejich památku přišli uctít nejen příslušníci 44. lehkého motorizovaného praporu, ale i pan poslanec Bartošek, zástupci města, Policie ČR, Městské policie, Hasičský záchranný sbor, ČsOL, Klub historie letectví a Klub výsadkových veteránů při 44.lmopr.

 

Jako každý rok vojáci jindřichohradeckého praporu uctili památku válečných veteránů u pomníku příslušníků 75. pěšího pluku. Celá pieta měla prostý, ale důstojný průběh. Po položení kytic u pomníku zazněla báseň kanadského chirurga Johna McCrae, Na polích flanderských. Poté promluvili pan poslanec Jan Bartošek, starosta Stanislav Mrvka a velitel praporu podplukovník generálního štábu Milan Zvirinský. Kaplan přednesl modlitbu za padlé a zemřelé. Na závěr zazněla jako uctění minuty ticha večerka a následovala státní hymna. Čestnou stráž u památníku drželi naši vojáci ve svátečních uniformách.

 

Velitel praporu ve svém projevu mimo jiné zmínil: „ … Den veteránů však není jen jeden z dalších novodobých svátků v naší zemi, jako jsou svátky Halloween nebo Valentýn. Den veteránů je kvalitativně něco jiného. Je to celosvětový svátek vykoupený utrpením a krví vojáků na bojištích 20. a 21. století.

 

autor: npor. Drahomír Frühbauer

Fotogalerie