Home page > Aktuality > Jindřichohradečtí vojáci úspěšně zvládli závěrečné cvičení před odjezdem do Lotyšska

Jindřichohradečtí vojáci úspěšně zvládli závěrečné cvičení před odjezdem do Lotyšska

Minulý týden proběhlo závěrečné cvičení 5. úkolového uskupení eFP, které bude v létě střídat 4. úkolové uskupení eFP v Lotyšsku. Cvičení proběhlo ve vojenském prostoru Boletice a bylo zaměřeno na střelby minometné čety ze 120 mm minometů vz. 82 PRAM.

 

Vojáci z minometné čety 44. lehkého motorizovaného praporu tvoří jádro 5. úkolového uskupení, a proto největší tíhu cvičení nesli právě oni. Jejich úkolem bylo přesunout se z týlu do palebného postavení, odkud stříleli z minometů na několik kilometrů vzdálený cíl (tzv. nepřímá palba). Radiová komunikace probíhala v anglickém jazyce, protože vojáci budou nasazeni v mezinárodním prostředí.

 

Součástí jednotky jsou i specialisté z 21. základny taktického letectva v Čáslavi, 13. dělostřeleckého pluku v Jincích, 14. pluku logistické podpory v Pardubicích a příslušníci 42. mechanizovaného praporu ze Žatce, kteří se také připravují do mise v Lotyšsku.

 

Minometná četa je vybavena vozidly Tatra 815 PRAM (tzv. „osmikolky“). Tyto Tatry jsou určené pro transport 120mm minometů vz. 82 PRAM včetně obsluhy.

 

Výcvik 5. ÚU eFP byl z důvodu opatření kolem COVID-19 omezen, ne však přerušen! Proto mohlo ve dnech 11. - 15. 5. 2020 úspěšně proběhnout důležité odborné taktické cvičení jednotky před vysláním do zahraniční operace.

 

Kapitán M. B., jeden z rozhodčích, kteří přijeli předat své zkušenosti až z Hranic na Moravě, vojákům řekl: „… udělali jste velký progres a jsem přesvědčen, že po půlroční zkušenosti v Lotyšsku se vrátíte jako nová profesionální jednotka obohacená zkušenostmi na mezinárodní úrovni.

 

Velitel 5. úkolového uskupení eFP kapitán Jiří Pudil k tomu doplnil:Jednotku čeká ještě řada důležitých úkolů, které byly z důvodů COVID-19 odloženy. Patří sem např. kurz přežití, kurz bojového záchranáře, zdravotní prohlídky a další …“.

 

Čeští vojáci působí v Lotyšsku v rámci Alianční předsunuté přítomnosti (angl. Enhanced Forward Presence – eFP) společně se zástupci dalších osmi států pod vedením Kanady.

Fotogalerie

Nahoru