Jindřichohradečtí vojáci úspěšně zvládli závěrečné cvičení před odjezdem do Lotyšska

palebná postavení
  • 18.5.2020
  • Jiří Vild

Minulý týden proběhlo závěrečné cvičení 5. úkolového uskupení eFP, které bude v létě střídat 4. úkolové uskupení eFP v Lotyšsku. Cvičení proběhlo ve vojenském prostoru Boletice a bylo zaměřeno na střelby minometné čety ze 120 mm minometů vz. 82 PRAM.

 

Vojáci z minometné čety 44. lehkého motorizovaného praporu tvoří jádro 5. úkolového uskupení, a proto největší tíhu cvičení nesli právě oni. Jejich úkolem bylo přesunout se z týlu do palebného postavení, odkud stříleli z minometů na několik kilometrů vzdálený cíl (tzv. nepřímá palba). Radiová komunikace probíhala v anglickém jazyce, protože vojáci budou nasazeni v mezinárodním prostředí.

 

Součástí jednotky jsou i specialisté z 21. základny taktického letectva v Čáslavi, 13. dělostřeleckého pluku v Jincích, 14. pluku logistické podpory v Pardubicích a příslušníci 42. mechanizovaného praporu ze Žatce, kteří se také připravují do mise v Lotyšsku.

 

Minometná četa je vybavena vozidly Tatra 815 PRAM (tzv. „osmikolky“). Tyto Tatry jsou určené pro transport 120mm minometů vz. 82 PRAM včetně obsluhy.

 

Výcvik 5. ÚU eFP byl z důvodu opatření kolem COVID-19 omezen, ne však přerušen! Proto mohlo ve dnech 11. - 15. 5. 2020 úspěšně proběhnout důležité odborné taktické cvičení jednotky před vysláním do zahraniční operace.

 

Kapitán M. B., jeden z rozhodčích, kteří přijeli předat své zkušenosti až z Hranic na Moravě, vojákům řekl: „… udělali jste velký progres a jsem přesvědčen, že po půlroční zkušenosti v Lotyšsku se vrátíte jako nová profesionální jednotka obohacená zkušenostmi na mezinárodní úrovni.

 

Velitel 5. úkolového uskupení eFP kapitán Jiří Pudil k tomu doplnil:Jednotku čeká ještě řada důležitých úkolů, které byly z důvodů COVID-19 odloženy. Patří sem např. kurz přežití, kurz bojového záchranáře, zdravotní prohlídky a další …“.

 

Čeští vojáci působí v Lotyšsku v rámci Alianční předsunuté přítomnosti (angl. Enhanced Forward Presence – eFP) společně se zástupci dalších osmi států pod vedením Kanady.

Fotogalerie