Náčelník Generálního štábu Armády ČR armádní generál Aleš Opata ocenil v úterý 15. září mincí a plaketou za Záchranu lidského života pět vojáků.

_dsc4382.jpg
  • 17.9.2020
  • Jiří Vild

„Jsem rád, že zkušenosti, které jste získali během výcviku nebo nasazení, dokážete využít při záchraně lidského života, ať už kolegy nebo dítěte. Svědčí to o tom, že jste na svou práci v armádě dobře připraveni,“ zhodnotil generál Opata.

 

Okolnost, která vyžadovala duchapřítomné a pohotové jednání, se naskytla četaři Michalu Dlugošovi ze 44. lehkého motorizovaného praporu Jindřichův Hradec. Ve svém volnu během rybaření spatřil v rybníku tonoucího muže. Bez váhání skočil do vody a muže, který byl v bezvědomí vytáhl. Obnovil jeho životní funkce a přivolal záchrannou službu, která na místě zhodnotila, že bez rychlé a správné reakce by tonoucí nepřežil. Dlugoš zúročil svoje zkušenosti z nasazení v zahraniční operaci a kurzu první pomoci v polních podmínkách CLS (Combat Live Saver).

 

Vojáci – hrdinové – se shodnou na tom, že zachránit lidský život je přirozenou povinností každého občana naší země, svými činy se nikde nechlubí a neupozorňují na ně.

Fotogalerie