Naši nováčci prošli náročným výcvikem

dsc_0075.jpg
  • 25.10.2019
  • Jiří Vild

Dnešním dnem skončil třítýdenní doškolovací intenzivní výcvik pro nové příslušníky praporu. Tento výcvik slouží k tomu, aby se nově příchozí vojáci připravili na podmínky služby u 44. lehkého motorizovaného praporu generála Josefa Ereta. Nováčci poznali, že sloužit zde, je náročné.

 

25. 10. 2019, npor. Drahomír Frühbauer

Doškolovací intenzivní výcvik je svého druhu speciální výcvik, který slouží k naučení nováčků způsobům a drilům vlastním bojovému praporu v Jindřichově Hradci. Trval mimo víkendy od 7. do 25. října 2019.

Nováčci k nám přišli z kurzu základní přípravy ve Vyškově a také z jiných útvarů. Jejich úroveň vycvičenosti tedy byla různá. Proto byli našimi zkušenými instruktory po celou tu dobu cíleně formováni a připravováni na podmínky služby na našem praporu. Nyní mohou nastoupit zpět ke svým jednotkám a pokračovat v kariéře profesionálního vojáka AČR.

Co bylo cílem doškolovacího výcviku? Byla to spousta znalostí a dovedností. Tak například to nejzákladnější: pohyb vojáka po bojišti, synchronizace palby při pohybu, za vzájemného krytí nebo procvičení různých druhů formací během taktického přesunu, zdokonalení se v bezpečné a spolehlivé manipulaci se zbraní, procvičení různých druhů reakcí, které následují po kontaktu s nepřítelem, procvičení přežití v tísni, zdokonalení se v topografické přípravě, procvičení první pomoc v poli a také seznámení se s historií praporu a étosu služby vojáka u bojové jednotky.

 

První výcvikový týden byl zaměřen především na teoretickou přípravu, zvyšování fyzické zdatnosti a střelby. Druhý týden na bojové drily. Třetí týden pak byl vyvrcholením celého doškolovacího výcviku a byl koncipován jako komplexní polní výcvik, který opět obsahoval bojové drily, přežití v tísni, přesuny se zátěží a závěrečné „bosky“ (bojové střelby). Tento týden nováčci strávili v poli a zúročili vše, co se v přechozích dvou týdnech naučili.

 

Vrchní praporčík P. A. shrnul doškolovací intenzivní výcvik těmito slovy: „Tento výcvik je důležitou podmínkou služby vojáka u našeho praporu. Není to jen doškolení a procvičení nováčků na úroveň příslušníků bojového praporu, ale také prověření jejich schopností a dalšího potenciálu, který by pak měli rozvíjet a uplatnit během služby u své jednotky. Kdo ví, možná, že mezi nimi je budoucí velitel brigády nebo dokonce i celých pozemních sil.

Fotogalerie