Připomínka bitvy u Zborova

dsc_8117.jpg
  • 26.6.2020
  • Jiří Vild

Vojáci z jindřichohradeckého praporu v čele s náčelníkem štábu majorem Petrem Kolomazníkem si dnes připomněli 103. výročí bitvy u Zborova.

 

Pietní vzpomínka proběhla u památníku v Mertových sadech. Organizátorem byla Československá Obec Legionářská br. Stanislava Berana z Jindřichova Hradce v čele s mjr. v. z. Petrem Pokovbou.

 

Přítomni byli také starosta Jindřichova Hradce Jan Mlčák s delegací, zástupci Policie ČR a Hasičských záchranných sborů, Klubu historie letectví, Klubu výsadkových veteránů, zástupci tělocvičného spolku Sokol a další hosté.

 

Major Petr Kolomazník k odkazu československých legionářů řekl: „Je pro mě ctí položit kytici u pomníku se jmény statečných bojovníků. Legionáři jsou pro mě vzorem vojenských ctností a touhy po svobodné zemi. Heslo na jejich památníku hovoří za vše: Svoboda nad život!“

 

Bitva u Zborova je prvoválečná bitva, která se udála 1.2. července 1917 na východní frontě u ukrajinského města Zborov. Do této bitvy výrazným způsobem zasáhli Českoslovenští legionáři. Jejich úspěch na bojišti byl natolik výrazný, že tehdejší ruská vláda zrušila veškerá omezení na formování nových jednotek z českých a slovenských zajatců.

 

Čest památce legionářů-dobrovolců!

Fotogalerie