Slavíme 14 let od založení 44. lehkého motorizovaného praporu generála Josefa Ereta

Hlášení veliteli
  • 27.10.2022
  • Jan Valeš
Nesení praporu

44. prapor vznikl 1. října 2008 a je součástí 4. brigády rychlého nasazení „Obrany národa“. Slavnostní nástup ke 14. výročí založení praporu proběhl ve středu 26. října 2022 na nástupišti v Kasárnách Jana Žižky v 11:00 hodin. Tři osoby přijali pamětní odznak útvaru a představen byl bojový nůž Javelin. Hlásíme se k dějinám jindřichohradeckých posádek, k odkazu 75. pěšího pluku rakousko-uherské armády a jeho nástupce 29. pěšího pluku Josefa Jiřího Švece československé armády, který zanikl 31. března 1939 s nástupem Protektorátu. Před říjnem 2008 byl v Kasárnách Jana Žižky umístěn 153. záchranný prapor.

Na nádvoří stála dvě lehká obrněná vozidla Iveco, čestná jednotka s bojovým praporem, který útvaru 28. října 2011 propůjčil prezident republiky. Za zvuků husitského chorálu Ktož sú boží bojovníci nástup zahájil podplukovník Jakub Kábele, velitel praporu, za přítomnosti starosty města Jana Mlčáka, poslance Jana Bartoška, ředitele Městské policie Luboše Müllera, ředitele Hasičského záchranného sboru Lukáše Janka a ředitele Policie ČR Josefa Heše, zástupců Klubu výsadkových veteránů, Klubu historie vojenského lezení a Československé obce legionářské a dalších hostů. Kaplan připomněl motto praporu: Hlediž a drž se každý šiku svého!Motto je vzato ze vzpomínek přátel na generála Josefa Ereta, zároveň je to úryvek z písně Ktož sú boží bojovníci.

Během nástupu byly předány Pamětní odznaky generála Ereta třem oceněným. Odznak spolu s bojovým praporem a dvanácti praporovými stuhami tvoří symboly útvaru. Mezi ně dnes vstoupil nový symbol - bojový nůž Javelin (čti: dževelin). Za odvážné srdce pro držitele nožů se modlil kaplan praporu.

Bojový nůž Javelin

Nůž Javelin je určený pouze pro příslušníky 44. lehkého motorizovaného praporu z Jindřichova Hradce, vznikl z iniciativy velení praporu a spolupráce s příslušníky této jednotky. Předlohou k noži se stal již zavedený nůž Finger používaný u 2. motorizované roty. Vývoj nože začal v červenci roku 2021 a po testech a drobných úpravách byla v roce 2022 zahájena sériová výroba firmou Mikov, s. r. o., která se také podílela na jeho vývoji.

Nůž Javelin je mimo primární použití v nejrůznějších bojových situacích také nositelem symboliky praporu. Nůž se stává nedílnou součástí tradic praporu a jeho použití je tak omezeno pouze na kmenové příslušníky jednotky, nebo ty, kterým se velení praporu rozhodne nůž vyrobit.

Název nože je odvozen od odlehčovacích drážek, které svým tvarem a náznakem prodloužení linie připomínají tvar hrotu oštěpu (angl. Javelin). Kruh (kolo) v patici nože mimo své pracovní použití odkazuje na veškerá vozidla, která prapor používá.

Nůž má čepel vyrobenou z oceli Böhler N690, která patří mezi významné nožířské ocele s velkou řezivostí a odolností proti poškození i korozi. Garantovaná tvrdost je 57-60 HRc, délka čepele: 150 mm, celková délka nože: 298 mm. Držadlo je tvořeno z materiálu G-10 černé barvy. Každý nůž je vyroben s vysokým podílem ruční práce, prochází individuální kontrolou a má své vlastní sériové číslo nože.