Vojáci z Jindřichova Hradce dokončili výcvik a jsou připravení k nasazení v Lotyšsku

120mmminometjetezkazbran.jpg
  • 3.7.2020
  • Jiří Vild

Vojáci 5. úkolového uskupení eFP Lotyšsko AČR splnili veškeré nutné podmínky před jejich vysláním do zahraniční operace v Lotyšku. V červenci tak vystřídají své kolegy ze 4. úkolového uskupení.
Jejich příprava začala již listopadu loňského roku a byla zakončena v červnu předáním celé jednotky pod velení Velitelství pro operace v Praze. Museli splnit velké množství úkolů včetně květnového komplexního polního výcviku. Zde jako jednotka museli prokázat své schopnosti a dovednosti potřebné k zvládnutí všech úkolů, které na ně čekají v Lotyšsku.
„Přípravu nám zkomplikovala mimořádná opatření proti šíření epidemie COVID-19. Avšak úkoly, které nám byly stanoveny, jsme zvládli a přípravu na misi úspěšně dokončili.“ řekl kapitán J. P, velitel úkolového uskupení a ještě dodal: „Z mého pohledu nejdůležitějším bylo přeškolení vojáků na minomety větší ráže a techniku, kterou dosud neobsluhovali. Běžně totiž cvičí s minomety ráže 82mm a v Lotyšsku budou zacházet s minomety ráže 120mm, což je o kategorii jinde.“
Jednotku tvoří takřka 60 vojáků, jejímž jádrem je minometná četa vyzbrojená již zmíněnými 120 mm minomety a vozidly TATRA 815-7 PRAM. Patří sem také logistický prvek. Jejími nedílnými členy jsou jak příslušníci 44. lehkého motorizovaného praporu z Jindřichova Hradce, tak i 13. dělostřeleckého pluku z Jinců, 21. základny taktického letectva z Čáslavi a 14. logistického pluku z Pardubic.
Čeští vojáci v Lotyšsku spolu s ostatními národy sdružených v NATO působí pod vedením Kanady v rámci alianční předsunuté přítomnosti „enhanced Forward Presence (eFP). Jedná se o výcvikové mise v mezinárodním prostředí.
Základním úkolem těchto misí v Pobaltí je demonstrovat odhodlání v obraně a svrchovanosti všech členských států NATO.  Česko tak plní své závazky vyplývající z principu kolektivní obrany Severoatlantické aliance (NATO).

 

Fotogalerie